Uçak Bileti Satın Alma Telefon Numarası 0850 333 0 848

Adım Adım Uçuş Nasıl Yapılır?

 Uçak yolculuğunu ilk defa yapacaksanız mutlaka bir tedirginlik yaşarsınız. Ancak Otobüs seyahati ile pek de farkı olmayan Uçak ile seyahat hakkında sizlere yardımcı olacak önemli noktaları sizler için sıraladık.

1. Uçak bileti satın alma ve bagaj hazırlık; özel havayollarının kurulmasının ardından uçak biletleri için bir rekabet ortamı oluşmuştur. Uçak biletinizi temin ederken, en uygun fiyata seyahat edebilmeniz için, sizlere havayolları arasında karşılaştırma yapan siteleri kullanarak karar verebilirsiniz. Kararınızı verdikten sonra uçak biletinizi isterseniz internet üzerinden, isterseniz yakınınızda bulunan  herhangi bir seyahat acentesinden alımını gerçekleştirebilirsiniz. Eğer biletinizi internet üzerinden aldıysanız; cep telefonunuza gelecek olan mesaj ile birlikte nüfus cüzdanınızı da yanınıza alarak havalimanına gidebilirsiniz. Havalimanına vardıktan sonra seçmiş olduğunuz havalimanının ofisine uğrayıp check-in yaptırmanız gerekecektir. Ve tüm bu esnada elinizde herhangi bir biletin olması şartı yoktur.

2. Bagaj hazırlık; uçuşunuz esnasında yanınızda 2 farklı bagaj tipi bulundurabilmeniz mümkündür. Bunlardan ilki normal bagaj olarak adlandırılan ve genelde 15-20 kg'a kadar ücretsiz bir şekilde uçak tarafından sizin adınıza taşınan bagajdır. Bu bagajınızı check-in yaptırırken görevlilere teslim edebilir, uçuş bitiminden sonra da geri alabilirsiniz. Diğer bagaj tipi ise kabin bagajı olup; uçuş sırasında yanına aldığınız bagaj türüdür. Bu bagajlarda ağırlık değil de ebat sınırlaması vardır.  Normal bagajınız 15-20 kg'ı geçmiş ise ek bir ücret ödememek adına fazla olan eşyalarınızı kabin bagajınıza aktarabilirsiniz. Ya da uçuş bitiminde yolcu bagajınızı bekleme süresine dahil olmak istemiyorsanız ve eşyalarınız az ise sadece kabin bagajı ile de seyehat edebilirsiniz.

barding_pass_ucus

3. Check-in; bu tabir genel olarak ilk yolculuk esnasında yabancı gelir. Check in; biletini internet veya acenta aracılığı ile almış olan yolcunun, havalimanına vardığında seçtiği firmanın ofisine giderek, uçakta oturacağı yerin belirlendiği, kimlik kontrolünün yapıldığı, biniş kartının yolcuya verildiği ve yolcunun bagajını görevlilere teslim etmesi sonucu bagaj fişini aldığı işlemlerinin tümünü kapsayan şeydir. Cep telefonunuza uçuştan en az 1.5 saat önce havalimanına gelmeniz gerektiği belirtilir. Bu çok öenmli bir noktadır çünkü check-in işlemleri uçuş saatinden yarım saat önce kapanır. Bu yüzden check-in işlemlerinizi uçuş saatine en az 45 dakika kala başlatmanız gerekmektedir. Uçak kalkmasa bile check-in gerçekleştirmeyen yolcular, uçağa alınamaz ve bu durum sonunda biletin iadesi de ne yazık ki geri yapılamaz.

4. Check-in sonrası; check-in işlemlerinizi hallettikten sonra elinizde hangi kapıdan uçağa bineceğinizin yazdığı ve uçakta hangi koltukta oturacağınızı belirten bir adet biletiniz ve bagaj fişiniz olacaktır. Bilet üzerinde yazılan kapıya doğru gidin ve güvenlik kontrolü için tekrar sıraya girin. Bu aşamada elinizde bulunan çanta ve eğer varsa kabin bagajınız ile birlikte tekrar x-ray cihazından geçmeniz gerekecektir. Tüm bu işlem sırasında kimlik kartınızı, pasaportunuzu ya da ehliyetinizi de yanınızda bulundurmalısınız.  X-ray cihazından geçtikten sonra uçuş kartınızı yetkililere gösterek kontrol işlemini bitirmiş olacaksınız.

5. Uçağa doğru ilerleme; güvenlik kontrolünü bitirdikten sonra biletiniz üzerinde yazan kapıya doğru ilerleyin. Kapının önüne geldikten sonra kapının açılmasını ve sizi içeri almasını bekleyeceksiniz. Bazı havalimanlarında doğrudan uçağa binebilirken, bazı havalimanlarında ise havalimanı otobüsleri aracılığı ile uçağa taşınabilirsiniz. Özellikle büyük havalimanlarında görevliler dışında herkesin yürüyerek uçağa gitmesi yasaktır. Kapıda bulunan görevliler aracılığı ile uçuş saati yaklaştığında uçağa binmeniz sağlanacaktır. Onların yönlendirmesi ile gayet kolay bir şekilde uçağa varabilirsiniz. Bu esnada da yine uçuş kartınız ile birlikte nüfus cüzdanınız da görevlilere göstermek için yanınızda mutlaka bulunmalıdır.

6. Uçakta seyahat; biletinizde belirtilmiş koltuğunuza oturmadan önce kabin bagajlarınızı koltuğunuzun hemen üzerinde bulunan dolaplara yerleştirebilirsiniz. Daha sonra uçak içerisinde uyulması gereken kurallar, uçağın ne zaman harekete geçeceği, ne zaman sonlanacağı, gideceğiniz yerdeki havanın durumu ile ilgili tüm bilgiler sizlere anons edilerek aktarılacaktır.

7. Varış; uçak yere indikten sonra bir bekleme safhası başlar. Önce kapıların açılmasını bekleyecek, kapı açıldıktan sonra diğer yolcuları takip ederek yolcu bagajınızı teslim alacağınız salona varacaksınız. Daha sonra burda da bir süre bagajınızı beklemeniz gerekecek. Bagajınızın hangi kapıdan aktarılacağını da tabelalar yardımı ile öğrenebilirsiniz.

Uçakla Nasıl Seyahat Edilir?

Uçakla Nasıl Seyahat Edilir? Uçakla seyahat etmek son yıllarda birçok kişinin tecrübe ettiği bir aktivitedir. Eskiden birçoğumuz uçak yolculuğunu filmlerde, haberlerde veya rüyalarımızda görürdük. Ancak özellikle son 10 yılda uçak ile seyahat etmenin maliyeti düşürüldü. Hatta, günümüzde ülke içinde yapılan bir uçak yolculuğu, bazen karayolundan bile daha uygun bir fiyata geliyor. Bu nedenle artık uçak…

Devamını Okuyun

Uçakla Aktarma Nasıl Yapılır?

Uçakla Aktarma Nasıl Yapılır? Uçuşlarda aktarmaların, yolcular için hem çok büyük avantajları, hem de çok büyük dezavantajları vardır. Eğer aktarmalı bir uçuş yapacaksanız, bekleme sürelerini çok iyi ayarlamalısınız. Uçakla Aktarma Nasıl Yapılır? Havalimanlarında can sıkıcı bir şekilde uzun saatler beklemek istemiyorsanız, seyahat edeceğiniz havayolu şirketini de çok iyi seçmeniz gerekmektedir. Aktarmalı bir uçuş yapacak olan…

Devamını Okuyun

Uçak Yolculuğunda Nasıl Giyinmeli?

Uçak Yolculuğunda Nasıl Giyinmeli? Uçak ile yolculuk yapmadan önce, tercih edeceğiniz kıyafetin seçimi son derece önemlidir. Bu seçiminizi doğru yaptığınız takdirde, keyifli bir uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Ancak burada hesaba katmanız gereken şey, uçuşunuzun kaç saat süreceği ve hangi tip bir uçak ile seyahat ettiğinizdir. Uçak Yolculuğunda Nasıl Giyinmeli? Kısa mesafeli uçuşlarda giyim: Ülkemiz sınırları içerisinde yapılan…

Devamını Okuyun

Seyahat İpUçları

Seyahat İpUçları Aklınıza Takılanları Bize Sorun ! Diğer Yardım Konuları Sizde Yorumlarla Katkıda bulunun.

Devamını Okuyun

Muhteşem 5 ülkeyi maksimum 250 TL ile ziyaret edin! Dikkat bu bir uçuş uyarısıdır!

5 ülkeyi maksimum 250 TL ile ziyaret edin! Kendinizi yeni yerlerde hayal edebiliyor musunuz? Çoğu zaman yurt içinde yakalayamayacağınız bu fırsat Milano’dan Viyana’ya kadar sizlere mükemmel bir tatil sunuyor. Hem de gidiş-dönüş maksimum 250 TL’ ye. Viyana’nın tarihi yerleriyle gözünüzü doldururken bu yorgunluğu Milano’da alışveriş yaparak atın. Ucuzucakbileti.org ile her yıl başka bir serüvene katılın…

Devamını Okuyun

Güvenli Uçuş İçin Uçuş Sırasında Neler Yapmak Gereklidir?

En güvenilir ulaşım yöntemi olsa da hepimiz uçak yolculuğundan biraz korkuyoruz. Kimimiz bu yolculuğa sık çıktığı için alışmış durumda. Fakat yine de hepimiz üzerimizde biraz tedirginlik hissediyoruz. Ortak bir kanı olarak çoğunluğumuzun korkuları uçağın kalkış ve inişinde ortaya çıkıyor.  Kesinlikle bu zamanlar en çok dikkat edilmesi gereken zamanlar.  Özellikle uçağın güvenli kalkışını, inişini ve ya…

Devamını Okuyun

Aklınıza Takılanları Bize Sorun !

Diğer Yardım Konuları

Sizde Yorumlarla Katkıda bulunun.

2 Yorum

  1. Selinti Al on 12 Mayıs 2015 at 09:00

    Uçak yolculuklarında hep eksik işlemlerle sıkıntı yaşamaktan yorulan biri olarak uygun uçak biletini temin etmek adına arkadaş önerisiyle yer aldığım bu sitede uçak bileti adım adım başlıklı bilgi verici yazıyla yaşadığım sıkıntıları ortadan kolaylıkla kaldırabildim. Bagaj hazırlığı, uçak bileti satın alma, check-in işlemleri gibi, sitenin bu tür yardımcı bilgileri sunması oldukça faydalı oluyor, teşekkürler.

  2. Nergiz Gilim on 2 Haziran 2015 at 09:00

    Genellikle karayolları yolculuğu gerçekleştiren biri olarak ani bir şehir değişikliği yapmam gerektiği anda gerçekleştireceğim uçak yolculuğum hakkında hiçbir bilgi sahibi olmam karşısında yaşadığım endişeleri yok eden karşılaştığım bu site adım adım uçuş hakkında gerekli olan her bilgiyi karmaşadan uzak açıklayıcı ve akıcı bilgilerle kolay bir şekilde elde etmemi sağladı.

Müşterilerimizden Yorumlar

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.