Uçak Bileti Satın Alma Telefon Numarası 0850 333 0 848

Bebekli Ailelerde Uçak Yolculuğu Önerileri

Tatile çıkmak isteyen bebekli aileler bazen uçağa binmekten çekinirler. Oysa bazı pratik uygulamalarla ve çocuklarla yapılan uçak seferlerinde bu yöntemin hem daha konforlu, hem de daha güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Bebekli ailelere uçak yolculuğu önerileri yazımızda uçak yolculuğunuzun kolay geçmesi için faydalı seyahat ipuçlarına yer veriyoruz.

Uçak yolculuğunda birtakım küçük sağlık sorunları olabilir. Ancak çok basit önlemlerle bu sorunları çözmek mümkündür. Bu sağlıkla ilgili sorunlardan biri kulak ağrılarıdır. Özellikle uçağın kalkış ve inişi sırasında hava basıncında olan değişikliklerden dolayı bebekler kulaklarında hissettikleri dolgunluk hissi ve ağrı nedeniyle çok şiddetli bir şekilde ağlayabilirler. Bunu önlemek için yolculuktan önce bebeğin doktoruna danışmakta fayda vardır. Kulağı rahatlatacak başka bir önlem ise yutkunmaktır. Bebekler emerek yutkundukları için uçağın kalktığı sırada çocuğu emzirmek bu ağrının önünü alacaktır. Yaşça daha büyük çocuklara ise sevdikleri içecekleri içmeleri ya da sakız çiğnemeleri yardımcı olacaktır.

Uçak yolculuklarında ayrıca vücudun susuz kalması sorunuyla da karşılaşıyoruz. Bunun nedeni ise uzun uçak yolculuklarında sürekli olarak huzursuz olan çocukların uçakta verilen yiyecek ve içecekleri reddetmeleridir. Bebeklerin sık sık emzirmek, büyük çocukların ise her zaman severek içtikleri içeceklerini yanlarında bulundurulması bu durumu önlemeye yardımcı olacaktır.

Bebekli aileler uçakta nerede oturmalı?

- Çocuklar, genellikle kapalı ve hareket alanının kısıtlı olduğu ortamlarda kısa sürede rahatsız oluyorlar. Bu nedenle uçağın en başında oturmak ve kabine en son girerek en erken çıkmak kalma süresini en aza indirecektir. Bazı uçak modellerinde iki yetişkin koltuğu arasında küçük çocuklar için özel koltuklar oluyor. 2 yaşını geçmiş olan çocukların bu koltuklarda oturması önerilir. Kıs mesafeli uçak yolculuklarında iki yaşın altındaki bebekler kucakta oturabilir. Ancak mutlaka bebekler için özel kemerler kullanmak gerekir.

- Uzun vadeli uçuşlarda ise önünde duvar olan koltukları seçmekte yarar vardır. Bir çok uçak modelinde bu duvarlara monte edilen bebek beşikleri olur. Bu koltuklar bilet alırken istenebilir. Eğer sağ ve solda 3 sıra koltukları olan bir uçak modelinde ön sırada sadece her iki tarafta iki koltuk gözüküyorsa aralarında bir bebek koltuğu olduğu anlamına gelir. Bu tür bir koltuğun tercih edilmesi iki yaşının üstünde olan bebeklerle yolculuk sırasında kolaylık sağlayacaktır.

Bir çok uçakta acil çıkış kapılarının hizasındaki koltuk aralıkları çok geniştir. Çocuklarınız beş yaşından büyükse bu tür koltukları tercih edebilirsiniz. Acil ortaya çıkan durumlarda uçakta bulunan tüm yolcular uçağı bu kapılardan terk edeceklerinden dolayı çıkış kapanmasın diye gebe, bebeği olan ve hareket yeteneği kısıtlı olan hasta yolcuların bu koltuklarda oturmaları önerilmiyor. Kayıt sırasında bu koltuklar da talep edilebilir.

Bebekli ailelere uçak yolculuğu sırasında uçuş saati

Uçuş saatinin çocuğun günlük uyku saatleri ile aynı olması yolculuğun daha kolay geçmesini sağlar. Bunun dışında uyku öncesinde rahatsız olmalarını engeller ve uyku sırasında kulaklarda basınç hissetmemeleri için yaşlarına uygun dozlarda soğuk algınlığı için kullanılan şurupları vermek de yolculuğun rahat geçmesi açısından işe yarıyor.

Bebekli aileler uçak yolculuğu sırasında yanlarına ne almalı?
- Rahat giysiler ve yedek giysiler yanınızda olmalıdır. Ev ortamına uygun kıyafetleri çocuğunuz rahatsız olmasın diye giydirebilirsiniz. Eğer yaramaz bir çocuğunuz varsa havaalanında kaybolmasını önlemek için kolay fark edilen canlı renk giysiler giydirin.
- Uzun uçak yolculuklarında en sevdikleri birkaç boyama kitapları, oyuncaklar, kalemler veya masal kitapları çocuğun oyalanmasını sağlayacaktır.
- Uçakta verilen yiyecek ve içecekleri hesaba katmadan çocukların en sevdikleri içecek ve yiyeceklerden yanınıza almanız önerilir.
- Eğer bebekler biberonla besleniyorsa kısa süreli uçuşlarda en az 2, uzun süreli uçuşlarda ise 3 temiz biberon kullanmak gerekir.
- Yeterince çocuk bezi ve ıslak mendil almanız gerekir.
- Uçuş sonrasında her zaman olduğu gibi bol sıvı alınması çocukların yeni yere daha kolay adapte olmalarına yardımcı oluyor.

Uçak yolculuğu hangi bebeklerle önerilmez?
Enfeksiyonlu hastalığı olan çocukların hem kendileri için, hem de diğer yolculara da enfeksiyonu bulaştıracakları için çok zorunlu olmadıkça iyileşene kadar uçağa binmemeleri iyi olur. Özellikle kulak enfeksiyonu varsa kabinin içindeki basınç değişiklikleri çok şiddetli kulak ağrılarına yol açabilir. Burun iltihabı olan çocuklarda da aynı şekilde şiddetli baş ağrıları oluşabilir. Kronik kalp ve akciğer hastalığı olan çocukların da uçuş öncesi doktora gösterilmesi önemlidir.

Yenidoğan Bebek Uçak Yolculuğu

Yenidoğan Bebek Uçak Yolculuğu Mümkün mü? Uçak yolculuğunu artık günümüzde, birçok kişi sık sık tercih etmektedir. Ancak uçağa binmeden önce mutlaka bilmeniz gereken şeyler vardır. Bunlardan birisi de yeni doğan bir bebeğin uçak yolculuğu yapıp yapamayacağını bilmektir. Evet, yeni doğan bir bebek uçak yolculuğu yapabilir; ancak bu belli şartlara bağlanmıştır. İsterseniz bunlara bir göz atalım.…

Devamını Okuyun

UÇAK YOLCULUKLARININ BEBEKLERE ETKİSİ

Uçak Yolculuğunda Bebek Hazırlığı Nasıl Olmalı ?     Bebekleri ile birlikte uçak yolculuğuna çıkan aileler, kabin içi basıncın bebek sağlığındaki etkilerini merak etmektedir. Kabin içi hava basıncının kulaklarına basınç yapmasından dolayı rahatsız olan bebekler, alınabilecek ufak tefek önlemlerle rahat bir seyahat geçirebilirler. Uçak saati bebeğin uyku saatinde olmalı Bebeği ile uçak yolculuğu yapacak olan…

Devamını Okuyun

Uçak Yolculuğunda Bebek Arabası

Uçak Yolculuğunda Bebek Arabası Şartları Bebekli aileleri uçak yolculuğunu bebek arabası ile yapmanın mümkün olup olmadığı konusu çok fazla ilgilendiriyor.  Bu konuda kurallar havayolu şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Uçak ile seyahat yapmanın insanlar için birçok avantajları vardır. Bu avantajları saymakla bitirebilmek bu yazımızda oldukça güçtür. Ancak uçak ile yolculuk yapmanın dezavantajları da vardır. Mesela istediğiniz…

Devamını Okuyun

Uçak Yolculuğu Bebeklere Zarar Verir mi?

Uçak Yolculuğu Bebeklere Zarar Verir mi? Uçak yolculuğu, artık günümüzde oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir. Çünkü uçakla gitmek istediğiniz bir yere, çok rahat ve hızlı bir şekilde gidebilmeniz mümkündür. Kaldı ki son zamanlarda özellikle yurt içi seferlerde havayolu şirketleri arasında yaşanan rekabette tamamen yolcuların işine gelmiştir. Bugün gitmek istediğiniz birçok yere otobüs bileti fiyatlarına…

Devamını Okuyun

Seyahat İpUçları

Seyahat İpUçları Aklınıza Takılanları Bize Sorun ! Diğer Yardım Konuları Sizde Yorumlarla Katkıda bulunun.

Devamını Okuyun

Kaç Aylık Bebek Uçak Yolculuğu Yapabilir?

Kaç Aylık Bebek Uçak Yolculuğu Yapabilir? Bebekler, sanılanın aksine çok erken zamanlarda, uçak yolculuğuna kabul edilebilirler. Bebeklerin uçak seyahati ile ilgili genel olarak bilmeniz gerekenleri, şu şekilde sıralayabiliriz. Kaç Aylık Bebek Uçak Yolculuğu Yapabilir? – Bir bebek, doğumdan 48 saat geçmedikçe, genel olarak uçak seyahatine kabul edilmez. – 2 ile 7 günlük arasında olan bir…

Devamını Okuyun

Hamileler, doğmamış Bebekler ve uçak yolculuğu

Hamilelik ve Uçak Yolculuğu Şartları ? Hamileliğin ilk dönemi vücudun bu yeni duruma adapte olma sürecidir. Mide bulantısı, uyku hali ve halsizlik gibi çeşitli durumlarla karşılaşılır. Bazı kişiler bu kişisel problemlerden dolayı uçmakta zorlanabilse de genel olarak baktığımızda hamileliğin 36. Haftasına kadar kabin basıncı ayarlı uçaklarda seyahat etmenizde sorun yaşanmaz. Fakat bu genelleme hamileliğinde sorun…

Devamını Okuyun

Aklınıza Takılanları Bize Sorun !

Diğer Yardım Konuları

Sizde Yorumlarla Katkıda bulunun.

2 Yorum

  1. Seher Şengül on 12 Mayıs 2015 at 09:00

    uçak biletleri konusunda yaptığım her yolculuğumda yaşadığım sorunları ortadan kaldırmak amacıyla internet üzerinden bilgi edinmek amacıyla denk geldiğim bu site bana e-bilet nedir avantajları nelerdir başlığı altında güncel bilgiler edinmemi sağlayarak yaşadığım uçak bileti sorunlarımdan uzaklaşmamı sağlayıp e-bilet avantajlarını değerlendirme olanaklarını sağladı. Yolculuklarımın daha özel hizmetlerle konforlu gerçekleşmesini sağladı.

  2. Umut Salih Tektaş on 26 Mayıs 2015 at 21:00

    Bebeğinizle uçacaksanız öncelikle yapmanız gereken bebek çantanızı eksiksiz hazırlamak olacaktır. Kalkış ve inişlerdeki basınç değişimi nedeniyle kulaklarının tıkanmaması ve yutkunmalarını önlemek için küçük bebeklerinizi kalkış esnasında emzirebilirsiniz. Yada biraz daha büyük ise yudum yudum su verebilirsiniz. Fazla doyurmamaya ve fazla sıvı vermemeye dikkat ederseniz altına ıslatmasını önlemiş ve huysuzlanmasının önüne geçmiş olursunuz. Benden tüm bebekli ailelere bir öneri daha burun tıkanmasına karşı bebek burun damlası da bulundurmanızda fayda var.

Müşterilerimizden Yorumlar

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.