Uçak Bileti Satın Alma Telefon Numarası 0850 333 0 848

Uçakta Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir?

Uçakta uyulması gereken kurallar yolculuğun güven içerisinde geçmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Yolcunun uçakta davranışları diğer yolculara, bagaj, uçağa veya uçağın kadrosuna tehlike oluşturmamalıdır. Yolcunun uçak personelinin hizmeti görevlerini yerine getirmelerini engelleme hakkı yoktur ve uçuş güvenliğinin teminatı, yolcuların verimli ve rahat seyahati için uçak kaptan pilotunun ve mürettebat üyelerinin talimatlarını yerine getirmelidir. Diğer yolcuların itirazına sebep olan veya olabilecek davranışından vazgeçilmelidir.

Uçakta Uyulması Gereken Başlıca Kurallar

Uçuş güvenliğinin sağlanması için uçağın salonunda elektronik cihazların, cep telefonlarının, dizüstü bilgisayarların, taşınabilir müzik çalarların, radyo cihazlarının, CD çalarların, uzaktan kumandası olan oyuncakların, taşınabilir telsizlerin ve benzeri cihazların kullanılmaması gerekir.

Uçakta yolcunun alkol veya benzeri maddenin etkisi ile sarhoşluk durumunda olma hakkı yoktur, sonuçta diğer yolcular, eşyalar, uçak veya personeli için tehlike oluşabilir. Alkollü içkilerin tüketimine uçakta sadece taşıyıcı firmanın önerdiği miktarda, hizmet sınıfına uygun olarak izin verilir.

Havayolu şirketi uçakta sigara içmeyi yasaklama hakkına sahiptir. Bazı durumlarda hava yolu şirketleri uçakta özel cihazlarla donatılmış yerlerde sigara içmeye izin verebilir.

Kurallara Uymayan Yolculara Uygulanan Yaptırımlar

Yolcu yukarıda belirtilen kurallara uymadığı takdirde uçak personeli bu davranışın önlenmesi amacıyla gerekli gördüğü ve durumun gerektirdiği tedbirlere başvurma hakkına sahiptir. Söz konusu önlemler aşağıdakileri içerebilir:
- yolcunun uçak salonunda hareketinin kısıtlanması;
- yolcunun uçaktan indirilmesi;
- yolcunun taşınmanın istenilen noktasında uçağa alınmasından vazgeçilmesi;
- ceza tedbirlerinin uygulanması amacıyla yolcunun yerel birimlere devredilmesi.

 Yolcunun uçakta uyulması gereken kurallara uymadığı takdirde havayolu firması bu yolcunun sonraki taşımasından vazgeçmek ve ona karşı idari ve medeni hukuk önlemlerini uygulamak hakkına sahiptir. Ayrıca eğer yolcunun davranışı sonucunda havayolu şirketi ek maliyetlere neden olan bazı tedbirler uygulamaya mecbur kalırsa, yolcu taşıyıcının bu masraflarını ödemek zorunda kalabilir.

Uçak yolculuğunun güvenliği açısından tüm yolcuların uçakta uyulması gereken davranış kurallarını mutlaka dikkate almaları gerekir.

Yenidoğan Bebek Uçak Yolculuğu

Yenidoğan Bebek Uçak Yolculuğu Mümkün mü? Uçak yolculuğunu artık günümüzde, birçok kişi sık sık tercih etmektedir. Ancak uçağa binmeden önce mutlaka bilmeniz gereken şeyler vardır. Bunlardan birisi de yeni doğan bir bebeğin uçak yolculuğu yapıp yapamayacağını bilmektir. Evet, yeni doğan bir bebek uçak yolculuğu yapabilir; ancak bu belli şartlara bağlanmıştır. İsterseniz bunlara bir göz atalım.…

Devamını Okuyun

UÇAK YOLCULUKLARININ BEBEKLERE ETKİSİ

Uçak Yolculuğunda Bebek Hazırlığı Nasıl Olmalı ?     Bebekleri ile birlikte uçak yolculuğuna çıkan aileler, kabin içi basıncın bebek sağlığındaki etkilerini merak etmektedir. Kabin içi hava basıncının kulaklarına basınç yapmasından dolayı rahatsız olan bebekler, alınabilecek ufak tefek önlemlerle rahat bir seyahat geçirebilirler. Uçak saati bebeğin uyku saatinde olmalı Bebeği ile uçak yolculuğu yapacak olan…

Devamını Okuyun

Uçak Yolculuğunda Bebek Arabası

Uçak Yolculuğunda Bebek Arabası Şartları Bebekli aileleri uçak yolculuğunu bebek arabası ile yapmanın mümkün olup olmadığı konusu çok fazla ilgilendiriyor.  Bu konuda kurallar havayolu şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Uçak ile seyahat yapmanın insanlar için birçok avantajları vardır. Bu avantajları saymakla bitirebilmek bu yazımızda oldukça güçtür. Ancak uçak ile yolculuk yapmanın dezavantajları da vardır. Mesela istediğiniz…

Devamını Okuyun

Uçak Yolculuğu Bebeklere Zarar Verir mi?

Uçak Yolculuğu Bebeklere Zarar Verir mi? Uçak yolculuğu, artık günümüzde oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir. Çünkü uçakla gitmek istediğiniz bir yere, çok rahat ve hızlı bir şekilde gidebilmeniz mümkündür. Kaldı ki son zamanlarda özellikle yurt içi seferlerde havayolu şirketleri arasında yaşanan rekabette tamamen yolcuların işine gelmiştir. Bugün gitmek istediğiniz birçok yere otobüs bileti fiyatlarına…

Devamını Okuyun

Seyahat Yapan Erkeklerin Bütçesine Uygun Hareket Etmedikleri Belirlendi

Seyahat Yapan Erkeklerin Bütçesine Uygun Hareket Etmedikleri Belirlendi Geçtiğimiz sene yani 2016 yılın da seyahat yapanların keyiflerini tamamıyla çıkartamadıklarını ve 2017 tatil planlarını belirlemektedirler. Ucuzucakbileti.org sitesi sayesin de isterseniz mobil uygulamaları ile dünya üzerin de nereye gitmek istiyorsanız uygun bilet fiyatlarını ve size tavsiye edilen öneriler ile hayatınızı kolaylaştırmaktadır. Yapılan 1000 kişilik bir ankette ise…

Devamını Okuyun

Seyahat İpUçları

Seyahat İpUçları Aklınıza Takılanları Bize Sorun ! Diğer Yardım Konuları Sizde Yorumlarla Katkıda bulunun.

Devamını Okuyun

Kaç Aylık Bebek Uçak Yolculuğu Yapabilir?

Kaç Aylık Bebek Uçak Yolculuğu Yapabilir? Bebekler, sanılanın aksine çok erken zamanlarda, uçak yolculuğuna kabul edilebilirler. Bebeklerin uçak seyahati ile ilgili genel olarak bilmeniz gerekenleri, şu şekilde sıralayabiliriz. Kaç Aylık Bebek Uçak Yolculuğu Yapabilir? – Bir bebek, doğumdan 48 saat geçmedikçe, genel olarak uçak seyahatine kabul edilmez. – 2 ile 7 günlük arasında olan bir…

Devamını Okuyun

Hamileler, doğmamış Bebekler ve uçak yolculuğu

Hamilelik ve Uçak Yolculuğu Şartları ? Hamileliğin ilk dönemi vücudun bu yeni duruma adapte olma sürecidir. Mide bulantısı, uyku hali ve halsizlik gibi çeşitli durumlarla karşılaşılır. Bazı kişiler bu kişisel problemlerden dolayı uçmakta zorlanabilse de genel olarak baktığımızda hamileliğin 36. Haftasına kadar kabin basıncı ayarlı uçaklarda seyahat etmenizde sorun yaşanmaz. Fakat bu genelleme hamileliğinde sorun…

Devamını Okuyun

Bebekli Ailelere Uçak Yolculuğu Önerileri

Bebekli Ailelerde Uçak Yolculuğu Önerileri Tatile çıkmak isteyen bebekli aileler bazen uçağa binmekten çekinirler. Oysa bazı pratik uygulamalarla ve çocuklarla yapılan uçak seferlerinde bu yöntemin hem daha konforlu, hem de daha güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Bebekli ailelere uçak yolculuğu önerileri yazımızda uçak yolculuğunuzun kolay geçmesi için faydalı seyahat ipuçlarına yer veriyoruz. Uçak yolculuğunda birtakım küçük sağlık…

Devamını Okuyun

Aklınıza Takılanları Bize Sorun !

Diğer Yardım Konuları

Sizde Yorumlarla Katkıda bulunun.

Uçak Yolculuğu Bebeklere Zarar Verir mi?

Bugünkü yazımızda çocuklarla uçak yolculuğunu yapmak isteyen ebeveynlere yardımcı olmak amacıyla bazı ipuçlarına yer vereceğiz. Sitemizde genel bilgiye yer veriyoruz. Bu bilgiler yön ve havayolu şirketlerine bağlı olarak değişebilir. Vizelerin son kuralları, sınırların geçilmesi ve bagaj taşıma koşullarını kesinleştirmek için ilgili resmi kurumlara başvurmanız rica olunur.

Çocuklarla uçak yolculuğu genel kuralları
- 12 yaş altı çocuklar yetişkinler eşliğinde veya yalnız uçak yolculuğu yapabilirler. Ayrıca, havayolu şirketi tarafından belirlenen indirimli çocuk tarifesinden kullanma şansı de mevcuttur.

- 8 yaş altındaki eşlik edilmeyen çocuklar yolcular için öngörülen normal uçak biletinin tamamını ödemelidirler.

- 8-12 yaşlar arası yetişkinler tarafından eşlik edilmeyen çocuklara yetişkinler için standart normal tarifenin % 50'si ödenecek.

- Normal veya indirimli bilet fiyatının yarısı ödenmiş her bir çocuk için, yaşa bağlı olmadan, yetişkin yolcular gibi ayrı koltuk ve ücretsiz bagaj normuna uygun bagaj taşınması hakkı verilir. Ağırlık ücretsiz bagaj normunu geçerse uygun bagaj tarifesine göre ödeme alınır.

- Normal veya indirimli fiyatın % 10'u ödenmiş çocuklara ücretsiz bagaj hakkı verilmez.

- 2 yaşın altında olan bebekler yanlarında büyükler olmadan uçak salonuna alınmazlar.

- 2 yaşın altında oturacak ayrı koltuğu olmayan ve yetişkin yolcu tarafından eşlik edilen bebeğin yolculuğu sırasında mevcut tarifin uygulamasında özel şartlar yer almıyorsa, genellikle uygun standart tarifin % 10'u ödenir.

- 2 yaşın altında oturacak koltuğu olan çocuk için eşlik eden yetişkinlerin tarifesi uygulanmasına izin veriyorsa indirim sunulabilir. Havayolundan uygun yolcu bebek için beşik koltuğu veya bebekler için tasarlanmış set alabilirsiniz. Bu konuda uçuş kaydı yaparken havayolu temsilcilerini bilgilendirmek gerekir.

- 2 yaşın altında iki veya daha fazla çocuğa eşlik eden yetişkinlerin tarifesinde özel şartlar mevcut değilse, ücretin % 50'si karşılanır.

Çocukların yalnız uçak yolculuğu kuralları
Her havayolu şirketinin eşlik edilmeyen çocuklara ilişkin ayrı kuralları mevcuttur. Havayolu sorumluluğu altında çocukların taşınması koşulları:
- Ebeveynleri veya yasal temsilcileri çocuğun yalnız uçuşuna dair bildiriyi imzalar ve çocuklar hakkında geniş bilgi yer alan anketi doldurur. Bu tür anketin doldurulması çocuğun 13 yaş altı olduğu durumlarda zorunludur;
- Ebeveynleri veya yasal temsilcileri çocuğun uçuşunun ücretini öderler;
- Ebeveynleri veya yasal temsilcileri çocuğun kayıttan geçmesi için zamanında havaalanına getirirler ve uçak kalkana kadar havaalanında beklerler;
- Ebeveynleri veya yasal temsilcileri uçak yere inmeden önce çocuğu karşılamak için havaalanına gitmelidirler;
- Havayolu şirketinin sorumluluğu ile yolculuk yapan çocuklar uçak indikten sonra hedef merkezde karşılanmazlarsa veya karşılayan kişi anket verilerinde belirtilen kişi olmazsa çocuğun ebeveynleri veya yasal temsilcileri geriye dönüş uçuşunun ücretini ödemelidirler.

Bugünkü yazımızda havayolu şirketleri tarafından uygulanan genel çocuklarla uçak yolculuğu kurallarına yer verdik. Buradaki bilgiler havayolu şirketlerine göre değişiklik gösterebilirler. Bu yüzden yolculuk yapmadan önce uygulanan kurallarla ilgili son bilgileri kesinleştirmenizi öneririz.

Yenidoğan Bebek Uçak Yolculuğu

Yenidoğan Bebek Uçak Yolculuğu Mümkün mü? Uçak yolculuğunu artık günümüzde, birçok kişi sık sık tercih etmektedir. Ancak uçağa binmeden önce mutlaka bilmeniz gereken şeyler vardır. Bunlardan birisi de yeni doğan bir bebeğin uçak yolculuğu yapıp yapamayacağını bilmektir. Evet, yeni doğan bir bebek uçak yolculuğu yapabilir; ancak bu belli şartlara bağlanmıştır. İsterseniz bunlara bir göz atalım.…

Devamını Okuyun

UÇAK YOLCULUKLARININ BEBEKLERE ETKİSİ

Uçak Yolculuğunda Bebek Hazırlığı Nasıl Olmalı ?     Bebekleri ile birlikte uçak yolculuğuna çıkan aileler, kabin içi basıncın bebek sağlığındaki etkilerini merak etmektedir. Kabin içi hava basıncının kulaklarına basınç yapmasından dolayı rahatsız olan bebekler, alınabilecek ufak tefek önlemlerle rahat bir seyahat geçirebilirler. Uçak saati bebeğin uyku saatinde olmalı Bebeği ile uçak yolculuğu yapacak olan…

Devamını Okuyun

Uçak Yolculuğunda Bebek Arabası

Uçak Yolculuğunda Bebek Arabası Şartları Bebekli aileleri uçak yolculuğunu bebek arabası ile yapmanın mümkün olup olmadığı konusu çok fazla ilgilendiriyor.  Bu konuda kurallar havayolu şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Uçak ile seyahat yapmanın insanlar için birçok avantajları vardır. Bu avantajları saymakla bitirebilmek bu yazımızda oldukça güçtür. Ancak uçak ile yolculuk yapmanın dezavantajları da vardır. Mesela istediğiniz…

Devamını Okuyun

Uçak Yolculuğu Bebeklere Zarar Verir mi?

Uçak Yolculuğu Bebeklere Zarar Verir mi? Uçak yolculuğu, artık günümüzde oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir. Çünkü uçakla gitmek istediğiniz bir yere, çok rahat ve hızlı bir şekilde gidebilmeniz mümkündür. Kaldı ki son zamanlarda özellikle yurt içi seferlerde havayolu şirketleri arasında yaşanan rekabette tamamen yolcuların işine gelmiştir. Bugün gitmek istediğiniz birçok yere otobüs bileti fiyatlarına…

Devamını Okuyun

Seyahat Yapan Erkeklerin Bütçesine Uygun Hareket Etmedikleri Belirlendi

Seyahat Yapan Erkeklerin Bütçesine Uygun Hareket Etmedikleri Belirlendi Geçtiğimiz sene yani 2016 yılın da seyahat yapanların keyiflerini tamamıyla çıkartamadıklarını ve 2017 tatil planlarını belirlemektedirler. Ucuzucakbileti.org sitesi sayesin de isterseniz mobil uygulamaları ile dünya üzerin de nereye gitmek istiyorsanız uygun bilet fiyatlarını ve size tavsiye edilen öneriler ile hayatınızı kolaylaştırmaktadır. Yapılan 1000 kişilik bir ankette ise…

Devamını Okuyun

Seyahat İpUçları

Seyahat İpUçları Aklınıza Takılanları Bize Sorun ! Diğer Yardım Konuları Sizde Yorumlarla Katkıda bulunun.

Devamını Okuyun

Kaç Aylık Bebek Uçak Yolculuğu Yapabilir?

Kaç Aylık Bebek Uçak Yolculuğu Yapabilir? Bebekler, sanılanın aksine çok erken zamanlarda, uçak yolculuğuna kabul edilebilirler. Bebeklerin uçak seyahati ile ilgili genel olarak bilmeniz gerekenleri, şu şekilde sıralayabiliriz. Kaç Aylık Bebek Uçak Yolculuğu Yapabilir? – Bir bebek, doğumdan 48 saat geçmedikçe, genel olarak uçak seyahatine kabul edilmez. – 2 ile 7 günlük arasında olan bir…

Devamını Okuyun

Hamileler, doğmamış Bebekler ve uçak yolculuğu

Hamilelik ve Uçak Yolculuğu Şartları ? Hamileliğin ilk dönemi vücudun bu yeni duruma adapte olma sürecidir. Mide bulantısı, uyku hali ve halsizlik gibi çeşitli durumlarla karşılaşılır. Bazı kişiler bu kişisel problemlerden dolayı uçmakta zorlanabilse de genel olarak baktığımızda hamileliğin 36. Haftasına kadar kabin basıncı ayarlı uçaklarda seyahat etmenizde sorun yaşanmaz. Fakat bu genelleme hamileliğinde sorun…

Devamını Okuyun

Bebekli Ailelere Uçak Yolculuğu Önerileri

Bebekli Ailelerde Uçak Yolculuğu Önerileri Tatile çıkmak isteyen bebekli aileler bazen uçağa binmekten çekinirler. Oysa bazı pratik uygulamalarla ve çocuklarla yapılan uçak seferlerinde bu yöntemin hem daha konforlu, hem de daha güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Bebekli ailelere uçak yolculuğu önerileri yazımızda uçak yolculuğunuzun kolay geçmesi için faydalı seyahat ipuçlarına yer veriyoruz. Uçak yolculuğunda birtakım küçük sağlık…

Devamını Okuyun

Aklınıza Takılanları Bize Sorun !

Diğer Yardım Konuları

Sizde Yorumlarla Katkıda bulunun.

2 Yorum

  1. Şafak Pakdil on 14 Mayıs 2015 at 21:00

    Site olarak farkınızı her zaman ortaya koyuyorsunuz. Uçakta uyulması gereken kurallar bölümünü okudum ve çok takdir ettim. Yolcuların birbirini rahatsız etmemesi, yolcu güvenliği, uçak personeli güvenliği ve uçağın güvenliği açısından çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Kimse kimsenin güvenliğini tehlikeye atamaz. Umarım tüm yolcular bu sayfanızdaki bilgileri okur ve uygular.

  2. Olgun Dadalıoğlu on 22 Mayıs 2015 at 21:00

    Şu zamana kadar bu siteden internet yoluyla ucuza aldığım hiçbir biletimde sıkıntı çıkmadı. Başlarda uçağa bine kadar biletimle ilgili sorun yaşarım diye düşünürken artık o duygudan eser kalmadı. Uçakta uyulması gereken kurallara da uyunca sıkıntısız bir uçuş yaşıyorum. Uçağın iniş ve kalkış esnasında koltuğumu dik konuma getiriyorum kemerimi bağlıyorum yerimden kalmıyorum cep telefonumu uçaktan inene kadar açmıyorum.

Müşterilerimizden Yorumlar

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.